Karta SPiiD – historia sukcesu

Karta SPiiD

Pierwsze prototypy

Pierwsze prototypy karty SPiiD powstały w roku 2000. Opracowane urządzenie jest dziełem polskich inżynierów i zostało zaprojektowane od podstaw w firmie DEST.

Założenia były proste:

  • niezawodność,

  • małe wymiary,

  • estetyka,

  • odporność na zakłócenia,

  • bezpieczeństwo użycia,

  • jeszcze raz niezawodność.

Pierwszy prototyp karty SPIDPierwsze karty wyglądały nieco inaczej aż do roku 2003. Wtedy to pojawił się charakterystyczny kształt karty SPiiD, który jest zachowany do dnia dzisiejszego. Rozmiary 85 mm na 50 mm pozwalają na łatwe przechowywanie urządzenia, gdyż są nieznacznie mniejsze od standardu karty kredytowej, czy karty do bankomatu. Jednocześnie karta SPiiD wyróżniała się zawsze na rynku, gdyż konkurencyjne rozwiązania skierowały się w stronę konstrukcji przypominających wisiorki, piloty, lub też bardziej przypominające kostkę obudowy. Płaska obudowa okazała się bardzo wygodna w codziennym przenoszeniu w kieszeniach, portfelach lub torebkach.

Funkcjonalność

Powróćmy jednak do funkcji urządzenia. Pierwotnie karta miała się nazywać SPID – będąc skrótem od: System Personalnej IDentyfikacji i brzmieć jak angielskie słowo speed – szybkość, gdyż umożliwiała natychmiastową identyfikację użytkownika w sposób całkowicie bezobsługowy. Niestety okazało się, że nazwa „SPID” jest zastrzeżona i powstała nowa czyli SPiiD. Nazwa pochodzi od słów: System Personalnej Identyfikacji i Dostępu. Małe litery „i” w nazwie to zabieg „artystyczno - typograficzny” ;)

Identyfikacja drogą radiową niosła ze sobą ryzyko zakłóceń pracy. Zresztą złodzieje często używali i nadal używają „zagłuszaczy” sygnałów radiowych, aby zmusić posiadaczy samochodów do wyłączenia alarmów sterowanych pilotami radiowymi. Dlatego karta SPiiD oprócz toru radiowego posiada możliwość pracy w zakresie podczerwieni. Zawsze można skierować ją w stronę odbiornika i używając przycisku przesłać sygnał do autoalarmu lub immobilisera.

Kolejnym atutem urządzenia jest sposób zasilania karty oparty na dwóch równolegle połączonych bateriach CR 2032. Połączenie równoległe zwiększa niezawodność i czas pracy. W praktyce konieczność wymiany baterii nie jest uciążliwa, gdyż baterie tego typu są bardzo popularne i pracują znacznie dłużej niż zalecane 6 miesięcy. Oprócz tego karta posiada kontrolkę w postaci miniaturowej diody LED, która informuje o stanie baterii po naciśnięciu przycisku.

Niezawodność

Praktyka wykazała, że karta radiowa współpracuje bezawaryjnie z autoalarmami i immobiliserami firmy DEST przez wiele lat. Te egzemplarze, które trafiły do serwisu – były zazwyczaj fizycznie zniszczone przez użytkowników. Tak – dobrze Państwo myślą – wyprane w spodniach, koszulach lub zalane dziwnymi cieczami, co często zdarza się także wielu ludziom na przykład z telefonami.

Wkrótce okrągła rocznica 15 lecia karty SPiiD, urządzenia które w tej branży jest ewenementem jeśli chodzi o czas ciągłości sprzedaży i produkcji. Chyba nie muszę dodawać, że każdy egzemplarz został wyprodukowany w Polsce w mieście Łodzi łącznie z obudową. Płytki z elektroniką są montowane w firmie DEST na maszynach do montażu powierzchniowego również polskiej produkcji.

Podsumowanie

Karta SPiiD - parametry

Transmisja radiowatak
Rodzaj kodowaniaKod dynamicznie zmienny
Transmisja w paśmie podczerwienitak
Podwójne zasilanietak
Homologacja europejskatak
Częstotliwość radiowa433.92 MHz
Pasmo podczerwieni940 nm
ZasilanieDwie baterie CR 2032
Współpraca z urządzeniamiAutoalarm DOG 30, Autoalarm DOG 70, Immobiliser DOG-BLOCK E oraz DOG-BLOCK EX
Wymiary zewnętrzne85 mm x 50 mm x 5 mm
Dodatkowe funkcjeAwaryjne wyłączanie autoalarmu w przypadku rozładowania baterii pilota fabrycznego.

Karty SPiiD są elementem wyposażenia autoalarmów i immobiliserów, które są montowane w salonach firmowych znanych marek samochodów takich jak: Mercedes, Volkswagen, Opel, Audi, Mazda i innych. Urządzenia te posiadają profesjonalną klasę zabezpieczenia.